СКИЈАЊЕ
Sport image

Дисциплине у нордијском скијању су крос кантри и биатлон, а класе су: скијање у седећем и стојећем положају и нордијско скијање за слепе и слабовиде особе. Слепе и слабовиде особе скијају са водичима који, у случају освајања једног од прва три места, такође добијају медаље.

Биатлон се скија у три етапе од по 2,5 км између којих такмичари гађају по пет мета. Гађање се врши ваздушном пушком. Мете су на 10 м удаљености од стрелца. Слепе и слабовиде такмичаре при гађању наводи звучни сигнал. Интензитет звучног сигнала помаже стрелцу да одреди када је прави тренутак за хитац. Такмичења у биатлону се на зимским параолимпијским играма одржавају од 1994. године у Лилехамеру.

Крос кантри скијање има дисциплине слободан стил (10 км и 15 км за жене и 10 км и 20 км за мушкарце), класичан стил (2.5 км, 5 км, 10 км и 15 км за жене и 5 км, 15 км и 20 км за мушкарце) и штафету (3 x 2.5 км за жене, и 1 x 2.5 км плус 2 x 5 км за мушкарце). Такмичења се на параолимпијским играма одржавају од Зимских параолимпијских игара у Ернскелдсвику, Шведска, 1976. године.

У алпском скијању постоје четири дисциплине: спуст, супер велеслалом, велеслалом и слалом. Такмичења се одвијају у конкуенцији такмичара и такмичарки из више од 40 земаља. Слалом и велеслалом су уведени на Зимске параолимпијске игре 1976. године у Ернскелдсвику.

Слепи и слабовиди такмичари и такмичарке скијају са водичима. Особе са ампутацијама могу да скијају на једној скији или помоћу ортопедских помагала, док особе које користе колица скијају на тзв. седећој скији.